Matematyka I stopnia

Maria Czaplicka

DSC_0614

 

 

Od siebie chciałabym powiedzieć, że na naszym wydziale panuje niezwykle miła atmosfera, która pozwala się czuć tutaj jak w domu. Zarówno studenci, nauczyciele jak i pozostali pracownicy są naprawdę przyjaźni i wzbudzają wielką sympatię.

Jeżeli chodzi o to, dlaczego padł taki wybór, to że będzie to matematyka, wiedziałam już w 2 klasie liceum, jednak przez dłuższy czas myślałam, że będzie to jednak MIM UW. Zmiana postanowienia była raczej spontaniczna i nie do końca wiem/pamiętam, dlaczego tak wyszło, do czasu składania papierów nie wiedziałam praktycznie nic o wydziale, nawet gdzie się znajduje. Wybór się opłacił, ponieważ mamy naprawdę wysoki poziom, który wyrabia myślenie i dyscyplinę. Studia na MiNI wiele wymagają od studenta, ale myślę, że zdecydowanie warto.

Matematyka II stopnia

Jacek Rek – przemowa podczas Uroczystości Wręczenia Dyplomów 10 maja 2017 r.

Jacek Rek

Gdy wybieraliśmy studia, nikt nas nie uprzedził, co nas dokładnie czeka. Mówiono nam, że to będzie nasz najlepszy czas, że to ciągłe imprezowanie i poznawanie ludzi, więc beztrosko się bawiliśmy, pogłębialiśmy nowo zawarte przyjaźnie. Nie byliśmy gotowi na to, co nadeszło.

Pomimo wielu godzin nauki, już przy pierwszej sesji zostaliśmy zdziesiątkowani. Po pierwszym roku została nas ledwie połowa. Szybko zrozumieliśmy, że odpowiedzialność i obowiązkowość to fundament dorosłego życia, do którego musimy się jak najprędzej dostosować.

Politechnika Warszawska bardzo wysoko postawiła nam poprzeczkę. Z biegiem kolejnych semestrów przyzwyczailiśmy się do całonocnych maratonów z notatkami i kawą. Sesje, choć pozostawały trudne, to przestały być straszne. Przyzwyczailiśmy się do radzenia sobie z często przerastającymi nas problemami. Zyskaliśmy wiedzę nie tylko z zakresu matematyki czy informatyki, ale również z samego życia. Nauczyliśmy się, że odpowiednio przygotowani jesteśmy w stanie zdziałać cuda.

W imieniu absolwentów stoję przed Wami dumny, że udało nam się wspólnie przejść ten wspaniały okres w życiu. Stoję przed Wami pełen pokory, bo gdzie jedna ścieżka się kończy tam inna zaczyna. Czeka nas jeszcze wiele różnych, bardziej lub mniej trudnych dróg, ciężkich decyzji i niebotycznych problemów.

Ponownie nie wiemy, co nas dokładnie czeka, ale dzięki naszym Mentorom, tym razem jesteśmy dobrze przygotowani.


Informatyka I stopnia

Jakub Bondyra

Jakub Bondyra

Zaczynając od pradawnych czasów, muszę przyznać, że do końca mojej nauki w liceum nie byłem zdecydowany jaki kierunek studiów wybrać. Moja klasa miała profil matematyczny i to właśnie w matematyce czułem się zdecydowanie najlepiej – byłem zatem zdecydowany na studia ścisłe. Informatyka nie była jednakże nigdy szczególnie mnie nie interesowała – swój czas na zajęciach z programowania poświęcałem na granie w tetrisa, przez co, oprócz oczywiście WF-u, moją jedyną czwórką na świadectwie maturalnym była czwórka z informatyki.
Zrażony zatem zupełnie do programowania, wybrałem studia na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Cóż, męczyłem się niemiłosiernie przez cały rok, ucząc się niesamowicie niezrozumiałych, fizycznych rzeczy. Swój czas, aby przetrwać ten mrok, poświęcałem na dalsze rozwijanie mojej pasji do tetrisa, pisząc tę grę jako aplikację konsolową, co dawało mi ukojenie. Na drugim semestrze studiowania fizyki przyszedł czas na zajęcia z programowania. Okazało się nagle, że te zajęcia nie są wcale takie złe, a korzystając ze swojego pokaźnego doświadczenia z programowania tetrisa, udało mi się osiągać bardzo dobre oceny. Uświadomiłem sobie wówczas, że mam odpowiednie predyspozycje, by zostać informatykiem, a najlepiej inżynierem oprogramowania, bo to brzmi dumnie. A programiści mogą przecież całkiem nieźle ustawić się w życiu.
Dłużej w zasadzie się nie zastanawiałem. Zrezygnowałem ze studiów, podejmując do tej pory chyba najlepszą decyzję w moim życiu, i przymierzyłem się w świeżym naborze na studia informatyczne.

Algorytm konkretnego wyboru studiów był dość prosty:

  • Jakie miasto? Warszawa, bo daje najwięcej możliwości,
  • Jaka uczelnia? Dumnie jest mieć tytuł inżyniera, zatem jedyną rozsądną opcją była najlepsza uczelnia techniczna w Polsce, Politechnika,
  • Jaki wydział? Nigdy nie lubiłem kabelków, zatem Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych.

Można pomyśleć, że mankamentem mojego nowego wydziału jest dużo godzin z matematyki. Korzystając ze swoich doświadczeń z UW, wiedziałem, że jest to nieprawda. Matematyka nie jest nudna, gdy się ją rozumie. Zrozumieć ją wcale nie jest trudno, bo jest perfekcyjnie logiczna, a zrozumienie matematyki wiąże się z niesamowitym ułatwieniem przyswajania wiedzy technicznej, sadystyczną satysfakcją z całkowania i fantastycznymi snami o przestrzeniach afinicznych.
Rozpocząłem zatem swoje nowe studia. Podczas ich trwania nie zamęczałem się na śmierć, bo wiedza przekazywana przez wykładowców, choć nie zawsze prosta, była jasna i zrozumiała. Uczyłem się pilnie, nabywając solidną wiedzę matematyczną i techniczną. Najważniejsze jest jednak to, że przy wykonywaniu wszelakich projektów spotykałem się z bardzo przyjemnymi problemami algorytmicznymi, nad którymi zawsze uwielbiałem rozmyślać, przez co wykorzystywałem mój potencjał niemalże w pełni.
Mimo tego, że jak już wspomniałem, nie jestem wybitnie inteligentny, znajdowałem czas na lenistwo i inne formy nieowocnego spędzania czasu. Muszę tutaj przyznać, że ludzie spotkani na wydziale stanowią bardzo doborowe towarzystwo i zawsze będę miło wracał myślami do czasów studiów pierwszego stopnia.
Zakończyłem swoje studia z dyplomem inżyniera z wyróżnieniem, zacząłem nowe, oczywiście na tym samym wydziale, mam niezłą pracę, którą z łatwością godzę ze studiami, mam pieniądze na zachcianki, no i ogólnie nieźle mi się żyje. Polecam, pięć gwiazdek.

Informatyka II stopnia

Maciej Dłuś

Maciej Dłuś

 

Studiowanie informatyki na wydziale MiNI to był czas wielkich przemian w moim życiu. Tutaj poznałem ludzi na wysokim poziomie, i zawiązałem przyjaźnie na całe życie. Studia te nauczyły mnie wytrwałej pracy zarówno indywidualnej jak i zespołowej. Zwłaszcza ten drugi rodzaj pracy jest mi teraz tak bardzo potrzebny w życiu zawodowym. Studia również obdarzyły mnie szeroką wiedzą z dziedziny informatyki, nie tylko stricte związaną z programowaniem, co pozwala mieć szerokie spojrzenie na problem. Uważam, że studia na wydziale MiNI dobrze przygotowały mnie do mojej pracy, którą jest obecnie wytwarzanie oprogramowania dla banków oraz innych czołowych polskich instytucji finansowych.

 

 

 


Computer Science I stopnia

Ada Wrońska

Ada Wrońska

Spełniłam swoje marzenie.  Jestem absolwentką kierunku Computer Science na studiach pierwszego stopnia.
Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych poznałam podczas MiNI Akademii Matematyki, na której zajęcia uczęszczałam od pierwszej klasy liceum. Zakochałam się w atmosferze, którą tworzyli prowadzący, a także pomagający w organizacji zajęć studenci. Gdy tylko MiNI rozpoczęło budowę nowego gmachu, za każdym razem, przejeżdżając obok, myślałam sobie, że będę studentką tego Wydziału. W końcu dostałam się na wymarzone studia. Zdecydowałam się na Computer Science, by zapewnić sobie więcej możliwości.
Na kierunku poznałam wspaniałych ludzi, z którymi stworzyliśmy wiele cudownych wspomnień. Dalej je tworzymy. Studenci studiów anglojęzycznych to ludzie inteligentni, o otwartych umysłach, tolerancyjni i bardzo sympatyczni. Poznałam także niesamowitych prowadzących, którzy swoją wiedzą i doświadczeniem motywowali nas i dawali przykład jak sobie radzić, nie tylko z problemami naukowymi. Wielu z nich uważam za wzór i motywację dla wszystkich będących na początku ścieżki naukowej.
Na początku studiów było trochę trudniej ze względu na obcy język, ale po miesiącu, dwóch przyzwyczaiłam się do studiowania w języku angielskim. Pierwsze dwa lata przebiegły na poznawaniu podstaw informatyki i przedmiotów pokrewnych. Dla wielu były to decydujące lata, ja jednak wiedziałam, że informatyka jest moją pasją i szybko chłonęłam wiedzę. Na trzecim roku zaczęliśmy dobieranie przedmiotów z tzw. puli. To pozwoliło na ukierunkowanie studiów w stronę naszych osobistych zainteresowań. W moim przypadku, znalazłam dzięki temu możliwość rozwijania swojej pasji. Dzięki prowadzącemu przedmiot profesorowi przekształciłam później tę pasję w pracę inżynierską. Przedmioty obieralne dały mi szansę na własny rozwój naukowy. Dzięki odrobinie szczęścia, wspaniałym prowadzącym i ciężkiej pracy, jeden z projektów, pisany razem z przyjacielem na Systemach Agentowych, stał się publikacją naukową. Na trzecim roku rozpoczęłam także staż na Wydziale, dzięki czemu poznałam go lepiej od wewnątrz.
Z wielką przyjemnością polecam każdemu uczniowi zainteresowanemu studiami z informatyki (a w szczególności z programowania) wybranie Computer Science na Wydziale MiNI.

Computer Science II stopnia

Eyad Kannout

Eyad KanoutMy name is Eyad Kannout. I have successfully completed my Master’s degree in Computer Science at Warsaw University of Technology, with the final grade excellent. Currently, I am delivering the labs of Databases course at Faculty of Mathematics and Information Science (MiNI).

Computer Science is radically changing the way in which we experience our world. When you study computer science, you can strengthen your thinking skills, engage in computational thinking in which logic, abstraction and creativity come together to help you to solve intellectually interesting problems. The most interesting thing about Computer Science for me is that there are endless possibilities for discovering new way of doing things.

I chose Warsaw University of Technology due to its reputation for academic excellence in natural sciences and Engineering, both in Poland and internationally.
Computer Science Programme at Faculty of Mathematics and Information Science is more than programming and creating web pages. During your studies, you will cover all aspects of Computer Science including the underlying principles and theory. This programme equips students with the skills needed to contribute to this exciting and rapidly evolving field. This combination of skills will enable the graduates to keep pace with this fast-moving subject, and secure rewarding careers that can be pursued almost anywhere in the world.
This programme is very flexible, it allows you choose some elective courses that reflect your developing and changing interests in several areas, such as Software Engineering, Artificial Intelligence and Business Intelligence.
After I have completed my Master’s studies in Computer Science, I am pretty sure that it was a great chance for myself to deepen my knowledge in several research areas, and study under the supervision of prominent teachers and scientists, within a well-equipped research facilities and in a hectic academic atmosphere.