Matematyka i Analiza Danych I stopień


Bartłomiej Sobieski

Przychodząc na studia żyłem w przeświadczeniu, że wiem czym jest Matematyka i nic raczej mnie w niej nie zaskoczy. Dziś wiem, że wtedy nie miałem jeszcze najmniejszego pojęcia co mnie czeka. Dwa lata studiów pozwoliły mi poznać matematyczny świat do tego stopnia, że dziś z przekonaniem uważam zgłębianie jego tajników za swoją pasję. Studia na kierunku Matematyka i Analiza Danych pozwalają poznać całe, niezwykle szerokie spektrum wiedzy matematycznej – od głębokiej abstrakcji przez pojęcia z pogranicza teorii i praktyki do bezpośrednich zastosowań tej pięknej nauki. Równolegle wprowadzają studenta w świat analizy danych, ucząc go powszechnie wykorzystywanych narzędzi i stojącej za nimi wiedzy teoretycznej. To z pewnością studia trudne, wymagające dużego nakładu pracy i zaangażowania, a także nieszablonowego myślenia na różnych płaszczyznach. Pozwalają przy tym czerpać z tego wszystkiego niezwykłą radość i na zawsze zmieniają sposób postrzegania świata.


Dominik Stępień

Studia na kierunku Matematyka i Analiza Danych, to świetne połączenie tych dwóch dziedzin. Jest to idealny kierunek dla ludzi, którzy są zafascynowani matematyczną abstrakcją, ale chcą też nauczyć się narzędzi przydatnych w sprawach zawodowych. Większość przedmiotów jest prowadzona razem z kierunkiem Matematyka, dzięki czemu są one prowadzone na naprawdę wysokim poziomie, który może zadowolić każdego, kto lubi teorię. Na MADzie jest jednak więcej przedmiotów programistycznych, szczególnie tych związanych z Analizą Danych. Uczymy się głównie języków R oraz python, które są wykorzystywane na całym świecie. Programowanie zaczynamy od podstaw już na pierwszym semestrze, a na każdym kolejnym semestrze uczymy się nowych umiejętności programistycznych.

Studia na tym kierunku są trudne i wymagają sporo pracy, jednak dzięki temu są bardzo satysfakcjonujące. W nauce pomagają nam prowadzący, zawsze doradzą, odpowiedzą na pytania i dadzą wskazówkę jak rozwiązać problem. Oprócz tego na wydziale jest wielu chętnych do pomocy studentów, którzy podadzą pomocną dłoń, gdy czegoś się nie rozumie.


Ly Hoang Thien

Jeśli chodzi o moje studia na kierunku Matematyka i Analiza Danych, jako obcokrajowiec taki jak ja, są to niezapomniane wspomnienia. Wykład po wykładzie, laboratoria po laboratoriach, zbieram wiele historii, które opowiadam znajomym. Wszyscy mówią: Wowww!! Ja te chcę być studentem na tym kierunku. Powiedziałem im, że wykłady są mądrze zaprojektowane i dobrze ze sobą powiązane. Na przykład, na pierwszym roku zacząłem uczyć się algebry liniowej, na zajęciach programowania próbowałem zaimplementować kod do operacji na macierzach przy pomocy prowadzących, a później na analizie matematycznej wykładowcy ponownie przypominali mi o nabytej wiedzy. Wszystkie kursy dają możliwość spojrzenia na tematy z różnych perspektyw, od matematyki po programowanie, aby pomóc dostrzec piękno tej wiedzy. Opowiedziałem kolegom o jednym z Profesorów, przyszedł na wydział bardzo wcześnie rano aby przygotować wykłady i bardzo przyjacielsko rozmawia ze studentami, nawet jedna uwaga w jego wykładzie, była czynnikiem do zrozumienia dalszych teorii nawet 2 semestry później. Wyobrażam sobie, że Profesor spędził lata na doskonaleniu swoich wykładów i pogłębianiu swojej wiedzy. Moi przyjaciele i ja cenimy każdą minutę jego wykładu, nie tylko jeśli chodzi o matematykę, ale także o aspekt zabawy z danymi. Stworzyliśmy wiele statycznych i interaktywnych wykresów, aby odsłonić poetycką grę za zasłoną ogromnego zestawu danych, a także symulowaliśmy proste modele. Ciężko się uczyliśmy, ale też wspaniale się bawiliśmy. Podczas świąt Bożego Narodzenia stworzyliśmy choinki w Pythonie i wysyłaliśmy je sobie nawzajem. Po opowiedzeniu historii o moich studiach moi przyjaciele stają się zazdrośni i też chcą mieć szansę zanurzyć się w tej wspaniałej sferze akademickiej w dziedzinie matematyki i analizy danych na MiNI.