Informacje
tytuł zawodowy | inżynier |
długość programu | 7 semestrów |
forma studiów | studia stacjonarne (dzienne) |
język wykładowy |
polski |
Opis kierunku
W pierwszych trzech semestrach mają w dużej mierze charakter podstawowy i służą zbudowaniu solidnej bazy matematycznej, umożliwiającej efektywną naukę złożonych zagadnień informatycznych oraz różnorodnych technik programowania w następnych semestrach. W tym okresie studiów, studenci otrzymują gruntowną wiedzę między innymi z zakresu analizy matematycznej, algebry liniowej z geometrią, matematyki dyskretnej, logiki i teorii mnogości, metod numerycznych oraz zagadnień dotyczących elektroniki, budowy sprzętu cyfrowego i transmisji danych. Ponadto w trakcie pierwszych czterech semestrów studiów prowadzone są obowiązkowe przedmioty z zakresu podstaw informatyki – programowanie strukturalne i obiektowe, algorytmy i struktury danych, systemy operacyjne, sieci komputerowe i projektowanie obiektowe, a także bardziej zaawansowanych technik programowania systemów baz danych czy technologii tworzenia aplikacji wykorzystujących graficzny interfejs użytkownika systemów MS Windows.
Począwszy od semestru 5, wprowadzane są przedmioty obieralne, które studenci wybierają indywidualnie, zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. Przedmioty obieralne dotyczą zarówno teoretycznych, jak i praktycznych aspektów informatyki, oferując znaczne rozszerzenie i uszczegółowienie dotychczas zdobytej wiedzy z danej tematyki. Równolegle, w ramach modułów inżynieria oprogramowania i programowanie aplikacji wielowarstwowych, studenci doskonalą swój warsztat informatyczny i kompetencje społeczne, związane z pracą zespołową. Ostatni (siódmy) semestr poświęcony jest głównie pisaniu pracy inżynierskiej: przygotowaniu w 2-3-osobowym zespole projektu inżynierskiego (programu komputerowego), kompletu dokumentacji i testów oraz prezentacji w ramach seminarium dyplomowego.
Absolwenci studiów pierwszego stopnia na kierunku Informatyka i systemy Informacyjne (dawniej Informatyka)Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych PW posiadają gruntowne przygotowanie z zakresu matematyki i teoretycznych podstaw informatyki, umożliwiające im uzupełnianie wiedzy w szybko zmieniającej się rzeczywistości informatycznej. Cechuje ich umiejętność samodzielnego rozwiązywania problemów inżynierskich oraz umiejętność praktycznych zastosowań informatyki w różnych dziedzinach. Potrafią posługiwać się narzędziami informatycznymi, programować w różnych językach, obsługiwać sprzęt informatyczny i oprogramowanie. Są dobrze przygotowani do kontynuowania kształcenia na poziomie studiów drugiego stopnia, a także do podjęcia pracy zawodowej jako projektanci, programiści lub testerzy, w zespołach realizujących projekty informatyczne i weryfikujących komponenty systemów IT zgodnie z ich specyfikacją. Mogą również administrować systemami informatycznymi średniej wielkości i sieciami komputerowymi.
Raport samooceny dla Polskiej Komisji Akredytacyjnej w roku 2023
Prezentacja kierunku Informatyka i Systemy Informacyjne (Film)