Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych prowadzi studia na kierunkach Matematyka, Informatyka oraz Inżynieria i Analiza Danych (ang. Data Science), czyli w obszarze łączącym Informatykę i Matematykę.

Międzynarodowy ranking QS World University Ranking by Subjects wskazuje studia w dziedzinie Matematyki  i Informatyki   oferowane przez Politechnikę Warszawską jako jedne z najlepszych w Polsce i całym regionie Europy Środkowej.

Wydział zyskał najwyższą ocenę w regionie w opinii pracodawców. Opinia pracodawców o studiach oferowanych przez Wydział jest najwyższa w grupie wszystkich jednostek akademickich z Europy Środkowej.

Matematyka

Karolina Zwolińska
Paweł Zimroz

Matematyka zawsze była moją pasją, ale wybór studiów nie był łatwy, wszak każdy kierunek ścisły lub techniczny wiąże się z jej zastosowaniami. Zaliczając po drodze krótkie epizody na innych kierunkach i tak koniec końców skończyłem jako magister matematyki, z czego jestem dumny. Czas, który spędziłem poznając przeróżne gałęzie „królowej nauk” (mniej lub bardziej porywające), z pewnością nie był czasem straconym. Wyprowadzanie wzorów, analizowanie i przeprowadzanie własnych dowodów twierdzeń, stwierdzeń, lematów, lemacików i lemaciątek to zajęcie które rozwija umysł i potrafi dać ogromną satysfakcję pomimo trudnych chwil, których nie sposób uniknąć podczas stąpania po cienkiej krawędzi między intuicją a czystą abstrakcją. Wybierając specjalność na studiach magisterskich, kierowałem się potrzebą odpowiedniej motywacji do zgłębiania matematycznych teorii – niech teraz modele opisują coś namacalnego! Dlatego zamiast myśleć o zostaniu teoretykiem lub trudzić się statystyką, jako specjalność wybrałem Matematykę w Ubezpieczeniach i Finansach (MUF). Jednocześnie przeniosłem się do Warszawy, co okazało się trafionym pomysłem. Choć na MiNI spędziłem zaledwie dwa lata, wspominam ten czas najlepiej. To właśnie tutaj znalazłem się w grupie przesympatycznych ludzi i mogłem studiować we wspaniałej, koleżeńskiej atmosferze. Studia na MUF dają rzetelną wiedzę w zakresie analizy stochastycznej oraz modeli rynkowych i ubezpieczeniowych i pozwalają na wybranie ciekawego tematu pracy magisterskiej. Oprócz tego dają praktyczne przygotowanie do komputerowych obliczeń w R czy VBA. Jako absolwenci jesteśmy z pewnością cenieni na rynku pracy i przed każdym jest otwarta droga do niebanalnej pracy np. jako quant lub aktuariusz.

Mateusz Bąkała

Odkąd pamiętam pasjonowałem się matematyką i to na tym polu odnosiłem największe osiągnięcia. Moje pierwsze spotkanie z przyszłą uczelnią miało miejsce już w szkole średniej – zwyciężyłem w XIII edycji Konkursu Matematycznego organizowanego przez wydział MINI. W związku z tym byłem niemal pewny, że to właśnie tam rozpocznę studia (poza tym nowy gmach zrobił na mnie wrażenie!).

Pozostawała kwestia wyboru kierunku: Matematyka czy Informatyka? Z jednej strony uwielbiałem Królową Nauk, teoretyczne dysputy, twierdzenia i dowody, ale coś mi mówiło, że mógłbym spróbować nauczyć się czegoś nowego – równie ciekawego. Tak oto podjąłem najtrudniejszą decyzję w moim dotychczasowym życiu i rozpocząłem studnia na kierunku Informatyka.

Już od samego początku się nie zawiodłem. Było dużo godzin matematyki, więc świetnie się odnajdowałem w nowej rzeczywistości akademickiej, zainteresowałem się programowaniem, rozwijałem swoje pasje. Czas studiów mijał pracowicie, uczyliśmy się wielu ciekawych rzeczy, ale i takich, które uważałem za nieprzydatne (dopiero z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że co do większości z nich się myliłem). Zawsze ceniłem wspaniałą atmosferę na Wydziale, kompetentnych prowadzących i wielu fantastycznych ludzi, których miałem okazję tutaj poznać. Dzięki temu moje życie znacząco się zmieniło w ciągu tych kilku lat – na lepsze oczywiście. Wiem też, że mogę sprostać niemal każdemu wyzwaniu – wszak student Politechniki nie pyta: „jak to zrobić?” tylko „na kiedy?”.

Jestem dumny mogąc tytułować się magistrem inżynierem i absolwentem Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych. Czas tu spędzony i ciężka praca jaką wykonałem pozwalają mi z optymizmem patrzeć w przyszłość. Gdybym jeszcze raz miał szansę podjąć decyzję o tym gdzie pójść na studia, z pewnością ponownie dokonałbym identycznego wyboru.

Maciej Dłuś

Studiowanie informatyki na wydziale MiNI to był czas wielkich przemian w moim życiu. Tutaj poznałem ludzi na wysokim poziomie, i zawiązałem przyjaźnie na całe życie. Studia te nauczyły mnie wytrwałej pracy zarówno indywidualnej jak i zespołowej. Zwłaszcza ten drugi rodzaj pracy jest mi teraz tak bardzo potrzebny w życiu zawodowym. Studia również obdarzyły mnie szeroką wiedzą z dziedziny informatyki, nie tylko stricte związaną z programowaniem, co pozwala mieć szerokie spojrzenie na problem. Uważam, że studia na wydziale MiNI dobrze przygotowały mnie do mojej pracy, którą jest obecnie wytwarzanie oprogramowania dla banków oraz innych czołowych polskich instytucji finansowych.

Elham Shahrour

My name is Elham Shahrour. I was a student from Syria who came to Poland with passion to make one of her dreams come true. And yes, today I am officially a Master’s degree graduate from Warsaw University of Technology (WUT), Faculty of Mathematics and Information Science, field of study: Computer Science specialization: Artificial Intelligence.

I think that what is interesting about studying Computer Science is the way it affects your thinking and mental skills making them more logical and creative, which can help you to solve problems faster and more effectively. Moreover, if you always wonder how new technologies, expert systems, authentication and security systems etc., which invade our lives nowadays, work and become ‘smart’, studying Computer Science will give you the knowledge on the processes and help you understand what is going on behind the scenes.

I was lucky to get the opportunity to study at such a well-known and highly internationally reputed university like Warsaw University of Technology and be one of the Mathematics and Information Science (MINI) Faculty members for about two years. I was really satisfied with my study program since it covered many topics of my interest and many other different aspects of Computer Science like Neural Networks, Data Mining, High Performance Computing, Image Processing etc., which will help me to develop myself in IT career. The professors, instructors, staff and all the people at the MINI Faculty were great, cooperative and very helpful.

During those two years, beside the valuable knowledge I gained and receiving my diploma, I met people from almost all over the world, made new friends, participated with them in many interesting events, learnt more about their cultures and made unforgettable memories which I will hold with me when I am back home. I am grateful for what I achieved here in Poland and very thankful to everyone who was a part of it.