Marek Mytkowski i Michał Olędzki, studenci studiów I stopnia na kierunku Informatyka i Systemy Informacyjne, spędzili 5 tygodni w CERN – Europejskim Laboratorium Badań Jądrowych w Genewie, pracując przy eksperymencie ALICE na Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC) pod opieką mgr inż. Mai Karwowskiej (absolwentki MiNI, obecnie Wydział Fizyki) i dra inż. hab. Łukasza Graczykowskiego (Wydział Fizyki).

Eksperyment ALICE skupia się na badaniach plazmy kwarkowo-gluonowej – specjalnego stanu materii, w jakim znajdował się Wszechświat nanosekundy po Wielkim Wybuchu. Ze względu na kierunek badań, ALICE, w przeciwieństwie do innych eksperymentów na LHC, potrafi dokładnie identyfikować rodzaje cząstek powstałe w zderzeniach cząstek. Precyzyjna i wydajna identyfikacja jest niezbędnym krokiem analiz fizycznych przeprowadzanych w tym eksperymencie.

Marek i Michał pracowali nad systemem do zautomatyzowanego trenowania i porównywania sieci neuronowych do identyfikacji cząstek oraz nad analizą i ulepszeniem działania sieci na najnowszych danych ekspermentalnych. Wyjazd służył też nauce technologii informatycznych. Studenci mogli zapoznać się z GRID – światowym klastrem obliczeniowym CERN, w pracy m.in. rozwijali kod w C++17/20. Lato w CERN zakończyło się uzyskaniem sieci neuronowej uzyskującej wyższą czułość i podobną precyzję (innymi słowy: wyższą wartość miary F1 równoważącej czułość i precyzję) identyfikacji pionów, kaonów i protonów niż standardowa metoda niewykorzystująca uczenia maszynowego.

Pobyt w Genewie był również okazją do odwiedzenia innych eksperymentów w CERN, m.in. Fabryki Antymaterii, jak też do podziwiania uroków przedalpejskich jezior i francuskiej Jury.

Zachęcamy studentów informatyki, analizy danych i kierunków pokrewnych do współpracy przy największym laboratorium fizyki cząstek na świecie, które jednocześnie jest pionierem postępu technologicznego w wielu inżynierskich dziedzinach.