Zasady przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego na Studia doktoranckie w dyscyplinie informatyka na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej
- Liczbę miejsc na Studiach doktoranckich w dyscyplinie informatyka, ustala Rektor na wniosek Dziekana.
- Do postępowania rekrutacyjnego na studia doktoranckie może być dopuszczona osoba, która posiada kwalifikacje drugiego stopnia lub jest beneficjentem programu „Diamentowy Grant” lub kończy w bieżącym roku studia wyższe drugiego stopnia (ze średnią ocen większą niż 4,0).
- Do studiowania na studiach doktoranckie może być dopuszczona osoba, która:
- posiada kwalifikacje drugiego stopnia (tytuł magistra, magistra inżyniera lub równoważny) lub jest beneficjentem programu „Diamentowy Grant”,
- uzyskała zgodę na opiekę naukową od pracownika Wydziału MiNI, posiadającego co najmniej stopień naukowy doktora habilitowanego w zakresie informatyki lub pokrewnej dyscypliny naukowej zatrudnionego na Wydziale co najmniej na części etatu lub emerytowanego, spełniającego wymagania określone na podstawie art. 201 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, zwanego dalej opiekunem naukowym,
- uzyskała od Dziekana Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych zgodę na wykonywanie pracy doktorskiej na Wydziale MiNI, przy czym decyzja w tej sprawie jest podejmowana w uzgodnieniu z przyszłym opiekunem naukowym.
- Przy ustalaniu opiekuna naukowego kandydaci na studia doktoranckie mogą korzystać z wykazu pracowników Wydziału MiNI uprawnionych do pełnienia funkcji opiekuna naukowego. Wykaz ten wraz z informacją o tematyce badań naukowych jest umieszczony na stronie internetowej wydziału. Jeden pracownik może mieć pod opieką co najwyżej sześciu uczestników studiów doktoranckich. W wyjątkowych przypadkach Dziekan może zwiększyć tę liczbę.
- Czynności związane z rekrutacją na studia doktoranckie przeprowadza Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna ds. Studiów Doktoranckich, powołana przez Dziekana Wydziału MiNI. Funkcję przewodniczącego Komisji pełni kierownik studiów doktoranckich. Ponadto, w skład komisji wchodzi co najmniej dwóch pracowników Wydziału MiNI uprawnionych do pełnienia funkcji promotora w przewodach doktorskich oraz przedstawiciel doktorantów desygnowany przez Wydziałową Radę Doktorantów. W skład komisji wchodzi także, z głosem doradczym, potencjalny opiekun naukowy kandydata.
- Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia doktoranckie składają wymagane dokumenty w terminie ustalanym w Szczegółowym trybie rekrutacji corocznie publikowanym, między innymi na stronach internetowych Wydziału MiNI.
- Lista wymaganych dokumentów obejmuje:
- podanie o przyjęcie na studia doktoranckie skierowane do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej ds Studiów Doktoranckich Wydziału MiNI PW określające między innymi obszar informatyki, w którym kandydat chciałby prowadzić badania oraz nazwisko samodzielnego pracownika naukowego Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych – przyszłego opiekuna naukowego. Jeśli kandydat będzie się ubiegał o stypendium i/lub miejsce w domu studenckim, powinien umieścić taką informację w podaniu.
- życiorys kandydata obejmujący między innymi dotychczasowe dokonania naukowe kandydata (opublikowane prace, preprinty, prace popularyzatorskie, działalność organizacyjną w obszarze informatyki, i inne),
- poświadczony wyciąg z indeksu lub odpis dyplomu magisterskiego,
- zgodę przyszłego opiekuna naukowego (wzór),
- opinię samodzielnego pracownika naukowego dotyczącą kandydata, w szczególności jego predyspozycji do prowadzenia badań naukowych,
- list motywacyjny,
- kwestionariusz osobowy (rejestracja elektroniczna),
- kartę informacyjną (rejestracja elektroniczna),
- 4 fotografie, w tym jedną na płycie CD.
- Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna ds. Studiów Doktoranckich przeprowadza postępowanie konkursowe biorąc między innymi pod uwagę:
- spełnienie przez kandydata warunków formalnych ubiegania się o przyjęcie na studia doktoranckie,
- predyspozycje kandydata ocenione w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej,
- przebieg studiów prowadzących do uzyskania dyplomu magisterskiego,
- osiągnięcia kandydata wskazujące na jego predyspozycje do pracy badawczej, w tym publikacje oraz wyniki działalności w studenckim ruchu naukowym,
- opinię pracownika naukowego dotyczącą kandydata.
- Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna ds. Studiów Doktoranckich podejmuje decyzje w sprawie przyjęcia na studia doktoranckie. Decyzja w sprawie przyjęcia na studia rozpoczynające się w danym semestrze musi być podjęta przed rozpoczęciem semestru.
- Od decyzji Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej ds. Studiów Doktoranckich służy odwołanie do Rektora w terminie 14 dni od dnia doręczenia tej decyzji. Podstawą odwołania może być jedynie wskazanie naruszenia warunków i trybu rekrutacji. Decyzja Rektora jest ostateczna.